Анотація
Музика широко використовувалася протягом усієї історії як цілюща сила для полегшення фізіологічного стану і стресу, але тільки в відносно недавній час музична терапія почала розвиватися як повноцінна професія та дисципліна. Що змінилося, так це сучасна та заснована на дослідженнях, практика в галузі охорони здоров’я людини, а також нові та інклюзивні способи зв’язку з музикою. Ця подвійна ідентичність музичної терапії, як професії здоров’я та дисципліни, так і музичної професії та дисципліни, сприяє величезній різноманітності практик, які характеризують сучасну музичну терапію. Професія музичного терапевта укріплює свою роль в освіті, суспільстві та охороні здоров’я на міжнародному рівні. Незаперечні можливості лікувального та виховного впливу музики в її аналітичній і синтетичній формі на патологічно змінені психічні і соматичні процеси в організмі людини стали імпульсом для виникнення нового наукового напрямку – музикотерапії як одного з лікувально-виховних методів. Термін «музична терапія», найбільш часто вживаний у літературі, має греко-латинське походження й у перекладі означає «лікування музикою». На визначенні поняття «музикотерапія» і його концепції у науковій літературі існують багато різних, досить часто протилежних поглядів вітчизняних і закордонних авторів, що беруть участь у теоретичному і практичному становленні цієї порівняно молодої науки. Аналіз літератури та досліджень з музичної терапії у історико-культурному контексті, дає змогу об’єднати деякі з основних функцій та методів з практики, дослідження та навчання, завдяки яким професія музичного терапевта відома в усьому світі. Дослідження закордонного досвіду становлення та розвитку даної професії та дисципліни, дозволяє впроваджувати практику музичної терапії та розвивати професію музичного терапевта в Україні.
Посилання
Aigen, K. (2005) Music-Centered Music Therapy, Gilsum, NH: Barcelona. Publishers.
Aigen, K. (2014) The Study of Music Therapy: Current Issues and Concepts, New York: Routledge.
Alvin, J. (1975) Music Therapy, London: Hutchinson.
Antonovsky, A. (1979) Unraveling the Mystery of Health: How People Manage Stress and Stay Well, San Francisco: Jossey-Bass.
Bonde, L.O. (2001) «Steps towards a meta-theory of music therapy? An introduction to Ken Wilber’s integral psyChology and a discussion of its relevance for music therapy» Nordic Journal of Music Therapy, 10, 2: 176 87.
Bruscia, K.E. (1989) Defining Music Therapy, Spring City, PA: Spring House Books.
Bruscia, K.E (1998a) Defining Music Therapy, 2nd edn, Gilsum, NH: Barcelona Publishers.
Bruscia, K.E. (2002) Foreword to B. Stige, Culture-Centered Music Therapy, Gilsum, NH: Barcelona Publishers.
Bunt, L. (2001) ‘Music therapy’, in S. Sadie (ed.) The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. 17, London: Macmillan.
Bunt, L. (2002) ‘Music therapy’, in A. Latham (ed.) The Oxford Companion to Music, Oxford: Oxford University Press.
Davis, W.B., Gfeller, K.E. and Thaut, M.H. (eds) (2008) An Introduction to Music Therapy Theory and Practice, 3rd edn, Silver Spring, MD: American Music Therapy Association.
Feder, E. and Feder, B. (1981) The ‘Expressive’ Arts Therapies: Art. Music and Dance as Psychotherapy, Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
Fleshman, B. and Fryrear, J.L. (1981) The Arts in Therapy, Chicago: Nelson-Hall.
Gouk, P. (ed.) (2000) Musical Healing in Cultural Contexts, Aldershot, UK: Ashgate.
Horden, P. (ed.) (2000) Music as Medicine: The History of Music Therapy since Antiquity, Aldershot, UK: Ashgate.
Kenny, C. (1982/1988) The Mythic Artery: The Magic of Music Therapy, Atuscadero, CA: Ridgeview.
Moreno, J. (1988) «The music therapist: creative arts therapist and contemporary shaman» The Arts in Psychotherapy, 15, 4: 271-80. 18. Licht, S. (1946) Music in Medicine, Boston: New England Conservatory of Music.
Ruud, E. (1998) Music Therapy: Improvisation. Communication and Culture, Gilsum, NH: Barcelona Publishers.
Schullian, D.M. and Schoen, D. (1948) Music and Medicine, New York: Henry Schuman.
Steele, P. (1988) Foreword, Journal of British Music Therapy, 2, 2.
Stige, B. (2002) Culture-Centered Music Therapy, Gilsum, NH, Barcelona Publishers.