Анотація
Стаття присвячена проблемі вивчення професійних цінностей соціальної роботи з позицій соціокультурного підходу. Актуальність дослідження визначається необхідністю переосмислення професійних цінностей соціальної роботи та її модернізації відповідно до соціокультурних умов, що змінюються. У дослідженні розглянуто досвід професійних інститутів соціальної роботи: Британської асоціації соціальних працівників і Національної асоціа- ції соціальних працівників США, які стверджують, що соціальна робота будується на засадах певної сукупності цінностей, й що компетентні соціальні працівники повинні бути спроможними діяти відповідно до цих ціннос- тей. З’ясовано, що процес становлення соціальної роботи в Україні буде поглиблюватися під впливом суспільних запитів епохи і власного розвитку, а також що на цей момент її розуміння відійшло від традиційної благодійності або ж державної системи закладів соціального забезпечення. Виділено групи цінностей соціальної роботи в соціо- культурному контексті: цінності альтруїстичного характеру, які відображають специфіку професійної діяльності соціального працівника – допомога іншому, який потребує твоєї підтримки, допомога слабозахищеній людині; цінності етичної відповідальності перед професією – соціальний працівник захищає гідність і цілісність професії, дотримується і примножує етичні принципи, норми, знання і місію соціальної роботи, яка, як й інша галузь знань, перебуває в процесі постійного розвитку і збагачення тощо; цінності, пов’язані з потребами самореалізації, само- ствердження і самовдосконалення особистості соціального працівника і досягнення професіоналізму діяльності. Визначено, що система соціокультурних цінностей соціальних працівників може бути представлена цінностями різних рівнів: смисложиттєві, універсальні, партикулярні, колективістські і професійні цінності.
Посилання
Васильченко О. Професійні цінності соціальної роботи: соціокультурний аспект. Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Право. 2013. Вип. 3 (19). С. 83–89.
Дубасенюк О. Ціннісне відношення до професіоналізму виховної діяльності. Нові технології виховання: збірник наук. статей. 1995. С. 145–154.
Енциклопедія для фахівців соціальної сфери: за ред. проф. І. Звєрєвої. Київ : Універсум. 2012. 536 с.
Копієвська О. Культурна функція держави в контексті національного державотворення: монографія. Київ : НАКККіМ, 2010. 271 с.
Курбатов В. Соціальна робота: посібник для студентів ВНЗ. Тернопіль : Мандрівець, 2012. 374 с.
Мудрик А. Соціалізація людини: навч. посібник. Львів: Слово. 2014. С. 81–96.
Тюптя Л., Іванова І. Соціальна робота. Теорія і практика: навчальний посібник. Харків : Основа, 2018. 574 с.
Хрестоматія. Філософія. Соціологія. Психологія. Електронний ресурс. URL: http://www.publicsafety.gc.ca/res/cp/ res/_fl/soc-reint-ng.pdf. (Дата звернення 23.02.2021).
Чуйко О. Професійно-орієнтовані практики у підготовці соціальних педагогів в Україні. Соціальна робота. Соціальна педагогіка. Вип. 24. 2018. С. 158–166.
Шмельова Н. Ціннісні орієнтації, мотивації і психологічні установки в професійній підготовці соціального працівника. Питання психології. 2012. № 3. С. 77–97.
Ramon, Shulamit, ed. Beyond Community Care. London: Palgrave Macmillan UK, 1991. P. 202.